The Fanes Saga

סאגת הפאונים הינה חלק עתיק מאוד מן המסורת של הלאדיאנים, מיעוט אתני דובר ניב לטיני, החי בהרי הדולומיטים בחלק המזרחי של האלפים, לא רחוק מאחוות ולנסטיום.

fanes_kingdom.jpg

מולטינה והנסיך הזר

לפני מאות שנים, במערה לרגלי ההר הידוע כיום בשם ההר האדום, חיה אנגואנה. בכל בוקר היתה נוהגת לעמוד על שפת אגם קטן ולקבל את בוא השמש, כאשר היא מוקפת בחברותיה המרמיטות. באחד הבקרים מצאה האנגואנה תינוקת בת-יומה על שפת האגם. האנגואנה אימצה את התינוקת, וקראה לה מולטינה. מולטינה גדלה בין המרמיטות וידעה את מנהגיהן את שפתן, ואף לשנות את צורתה למרמיטה.
נסיך זר פגש יום אחד את מולטינה, התאהב בה, והשניים החליטו להינשא למרות התנגדות הוריו של החתן. היה זה יום חג לא רק למרמיטות אלא גם להר עליו הן חיו החולק את רגשות השמחה והעצב של מולטינה עצמה. לאחר החתונה מולטינה והנסיך עברו להתגורר בטירה של הוריו. יום אחד התכנסו בטירה נסיכות ובנות אצולה, וכדי להעליב את מולטינה, ביקשה המלכה מכל אחת לספר על שושלת אבותיה. מולטינה היתה כל-כך נבוכה ומבויישת שפניה האדימו עוד לפני שהגיע תורה לספר שהיא יתומה ואינה באה מבית אצולה. ההר החולק את ריגשותיה, האדים גם הוא מבושה ומאז ידוע שמו כקרודה-רוזה – הפסגה האדומה. מולטינה המבויישת הפכה למרמיטה וברחה מהטירה בחזרה אל ההר. הנסיך המאוהב רדף אחריה ולבסוף נשאר לגור איתה שם.
ימים רבים חלפו, והנה בוקר אחד שמעו הנסיך ומולטינה את הפאונים מאמנים את הצבא העלוב שלהם. הנסיך, שהיה בעל ניסיון צבאי עשיר הציע לאמן את הפאונים בעצמו ואכן כך היה. הנסיך מוביל את הפאונים בכמה קרבות ומביא להם נצחונות בכולם, והם מחליטים להמליך אותו למלכם. הוא בונה טירה גדולה למרגלות הפסגה האדומה, ומצייר את סמל המרמיטה על דגל הפאונים. כך מתחילה ברית ארוכת שנים בין הפאונים והמרמיטות, וגם שושלת ארוכה של מלכים, צאצאיהם של מולטינה והנסיך.

החלפת התאומים

שנים רבות חלפו. נסיכת הכתר של הפאונים התחתנה עם נסיך זר אך היא מתביישת לספר לו על הברית בין הפאונים והמרמיטות. הנסיך הזר הופך לבסוף למלך, והנסיכה למלכתו. יום אחד הוא פוגש בנשר שמספר לו שהוא מלך של אי מרוחק בו חיים אנשים בעלי יד אחת בלבד. שני המלכים מסכימים על ברית סודית ומקדשים אותה בהחלטה על החלפת תאומים. בבוא היום נולדות למלכה זוג תאומות – לוג’נטה ודולסילה. אולם לוג’נטה נעלמת בלילה הראשון, והמלך לא שם לב שבמקום תינוקת, בעריסה שוכבת מרמיטה לבנבנה. הוא מביא את שתי העריסות לנשר כדי שיבחר את התינוקת אותה הוא רוצה לקחת. הנשר בוחר במרמיטה. כמה חודשים אחר-כך הנשר מביא למלך הפאונים נשר צעיר כדי למלא את חלקו בעיסקה. בדרכו חזרה אל הטירה הנשר הצעיר בורח, וכאשר המלך שב לארמונו, הוא מגלה שאישתו ילדה תינוק בעל יד אחת. המלך מאושר ורואה בכך סימן שהברית בין הפאונים והנשרים קיימת ושרירה. הוא מצווה למחוק את סמל המרמיטה מהדגל, ולצייר במקומו נשר.

עין הלילה

לילה אחד משרתת זקנה נמצאת בדרכה אל הארמון יחד עם התינוקת דולסילה. הן מותקפות על ידי מאגוס רשע בשם ספינה דה-מול שמנסה לחטוף את התינוקת. לאותו מכשף יש את היכולת להפוך את גופו לגופת חמור רקובה ואי אפשר לפגוע בו בכלי נשק רגילים. באותו זמן עובר במקום ילד צעיר שנחלץ לעזרתן של דולסילה והמשרתת. החושך כבר ירד אך הנער מצליח לפגוע במכשף עם אבנים שהוא זורק אל תוך החשיכה. המכשף נכנע ומכנה את הנער “עין הלילה” ובורח. עין-הלילה מוצא את יהלום הריאטה, אבן חן יפהפיה שהמכשף המובס השאיר בטעות מאחוריו, וכדי לגרום לתינוקת דולסילה להפסיק לבכות הוא נותן לה את האבן במתנה.

דולסילה הלוחמת

עוד כמה שנים חולפות, מלך הפאונים מוביל משלחת לחיפוש אוצר כסף חבוי בקרקעית אגם בהרים והוא לוקח איתו את דולסילה הצעירה. את האוצר, שאמור להיות אחד מ אוצרותיהם של האורונה הם לא מוצאים, אך במערה ליד האגם הפאונים מוצאים מטילי כסף ותיבה אשר בתוכה פרווה לבנה ואבקה אפרפרה. קבוצת גמדים מופיעה בפניהם וטוענת שהאוצר הזה שייך להם, אך המלך מתעלם מן הגמדים ולוקח את האוצר איתו. בלילה, דולסילה גונבת את האוצר ומחזירה אותו לגמדים. הגמדים אסירי התודה אומרים לדולסילה לפזר את האבקה האפורה באגם כדי שאוצר הכסף אותו הפאונים מחפשים יוכל “לצמוח”, והם עצמם יוכלו להשתחרר מהכישוף ששם אותם לשמור על המערה הזו. הם נותנים לדולסילה את מטילי הכסף והפרווה הלבנה כדי שתכין מהם שיריון, ומנבאים לה שהיא תהיה לוחמת בלתי מנוצחת עד היום שבו היא תתחתן. הם ממליצים לה לא להיכנס לשדה הקרב אם צבע השריון שלה מתחלף.
מן המתנות שקיבלה מהגמדים, הפאונים יוצרים לדולסילה שריון כסף ופרווה שכלי נשק לא יכולים לחדור אותו, קשת כסופה וקרן יער עשויה כסף. מאוחר יותר הפאונים חוזרים לאותו האגם ומגלים שהוא מכוסה כולו בקנים כסופים, מהם הפאונים מכינים לדולסילה חצים שאינם מחטיאים את מטרתם. בתוך זמן קצר דולסילה הופכת לקשתית גדולה, והמלך מביא אותה לשדה הקרב כדי שתעניק לו ניצחונות קלים, ואכן ממלכת הפאונים הולכת, גדלה ומתעשרת בזכות דולסילה.

עין הלילה הופך לנושא המגן של דולסילה

המכשף ספינה דה-מול מנסה להקים קואליציה של שבטים כדי להלחם בפאונים ולהחזיר אליו את אבן הריאטה. הוא מצליח לשכנע את “עין הלילה” להצטרף אליו עם קבוצה של לוחמים משבט הדוראני. “עין הלילה” מקבל את ההצעה אך דורש לקבל את דולסילה ללא פגע בתום הקרבות. המלחמה לא מאחרת לבוא וקרב גדול מתרחש במישור פיאמס. הפאונים נמצאים ביתרון, אך אז “עין הלילה” מגלה את עצמו בפני דולסילה. הוא עומד לפניה, מבלי לזוז ומבלי לאיים. דולסילה מתבלבלת מהתנהגותו המוזרה של הלוחם שמולה ומתמהמהת. המכשף ספינה דה-מול מנצל את הרגע ויורה לעברה חץ קסום שפוצע אותה. “עין הלילה” זועם על הפרת ההסכם, תוקף את המכשף. לבסוף הפאונים מנצחים בקרב והלוחמים של “עין הלילה” בורחים לביתם.
אולם “עין הלילה” עדיין אינו מוכן לשוב לביתו – הוא רוצה לראות את דולסילה פעם נוספת. הוא שואל לעצתה של אנגואנה והיא מפנה אותו אל ול-דל-ולם. בתורו, האיש הזקן מפנה את עין-הלילה לציקוטה, אחותו של ספינה דה-מול. עין הלילה מחפש את ציקוטה בהרים במשך חודשים ארוכים עד שהוא פוגש את העורב שמספר לו מה עליו לעשות כדי לפגוש בה. כאשר הוא סוף סוף מוצא אותה היא מספרת לו שלפני שמלך הפאונים התחתן עם המלכה הנוכחית, הוא היה מאורס לה וכמו שהוא שבר את הבטחתו, כך גם דולסילה תפר הבטחה שהיא תיתן לעין הלילה. עוד היא מספרת לו שגורלה של דולסילה מעוצב על ידי השאיפות המוגזמות של אביה. אם בכל זאת עין הלילה מעוניין עדיין להפגש איתה הוא צריך לייצר מגן כל-כך כבד שאף אחד אחר לא יצליח להרימו.
בינתיים דולסילה מחלימה מן הפציעה. היועצים של המלך מסבירים לו שהחץ שפגע בה היה חץ קסום ולכן הוא חדר את השריון שלה, וכדי להגן עליה מפני כלי נשק קסומים צריך לייצר לה מגן גדול כמו שמייצרים הגמדים בהר לאטמר. המלך שולח בקשה לגמדים בהר לאטמר לייצר לו מגן מיוחד, ובאותו זמן מגיעה אליהם בקשה נוספת מ"עין הלילה". הגמדים מניחים שהמלך ו"עין הלילה" מתכוונים לאותו מגן ומייצרים מגן שאיש פרט לעין הלילה אינו יכול להרים, אותו הם שולחים אל הטירה. הפאונים מגלים שאיש מהם אינו חזק מספיק כדי להרים את המגן, ומזמינים אנשים מן השבטים מסביב לנסות להרימו. עין-הלילה מגיע אל הטירה, מצליח להרים את המגן, וכך הופך לנושא-המגן של הנסיכה דולסילה.

בגידת מלך הפאונים

כאשר דולסילה ועין הלילה משתפים יחד פעולה בצבא הפאונים, הממלכה היתה בלתי מנוצחת, עד שיום אחד עין הלילה מבקש מן המלך את ידה של ביתו. המלך מסרב, אולם דולסילה עצמה מאוהבת ומכריזה שהיא עייפה כבר ממלחמות ואינה מוכנה להלחם יותר. שני האוהבים מבטיחים זה לזו שלא ילחמו יותר אלא אם הם יחד. המלך נאלץ להסכים לבקשתם של שני האוהבים, אך הוא מעקב את החתונה ומתכנן בינתיים בגידה גדולה. הוא פונה אל אוייבי הממלכה ומשכנע אותם לצאת למלחמה בפאונים. הוא מבטיח להם שדולסילה ועין הלילה לא ילחמו וכך יוכלו האוייבים לנצח במלחמה ולהשתלט על הממלכה. בתמורה הוא מבקש מן האוייבים לחפור עבורו ועבור בני משפחתו את השער של האורונה. לאחר שהשיג את ההסכם הוא מאשים את עין הלילה בבגידה ומגרש אותו מן הממלכה. דולסילה מסרבת להמשיך להלחם ללא עין הלילה לצידה, ורק כאשר הצבאות הגדולים של אוייבי הממלכה צרים עליה והיא רואה את הפאונים נשחטים בקרב היא משתכנעת להפר את השבועה ולחזור אל שדה הקרב.
בינתיים, עין הלילה משוטט בהרים עד שהוא פוגש שוב את העורב. העורב מספר לו שדולסילה חזרה אל שדות הקרב והיא נלחמת לבדה. עין הלילה מרגיש נבגד על שדולסילה הפרה את ההבטחה שנתנו זה לזו, ומכריז שהוא נודד הרחק כדי לא לשוב לעולם, אולם אז הוא פוגש גמד שמציע לו להתייעץ עם אנגואנה. האנגואנה משכנעת את עין הלילה שלדולסילה לא היתה ברירה אלא להפר את ההבטחה, ולמרות זאת היא תמות בשל כך. עין-הלילה ממהר לחזור לממלכת הפאונים כדי להצטרף לדולסילה ולשאת את המגן שלה, אך הוא מגיע מאוחר מידי.
בינתיים דולסילה יצאה לחפש את עין הלילה. היא פוגשת את אותו העורב שמספר לה שעין הלילה עזב לנצח ולא ישוב עוד. בדרכה חזרה אל הטירה דולסילה פוגשת קבוצת ילדי קבצנים שמבקשים ממנה את חצי הכסף שלה. היא נותנת לכל ילד חץ – 13 חצים בסך הכל. כאשר היא חוזרת סוף סוף אל הטירה, כוחות האויב כבר בטווח ראיה, חונים ברמת פרלונג’יה.

סופה של הממלכה

במחנה הקואליציה, מפקד הצבא מכריז שמלך הפאונים בגד בהם, ודולסילה עומדת להלחם לצד הפאונים. אולם בעזרתו של המכשף ספינה דה-מול הוא הצליח לגנוב ממנה את חצי הכסף שלה. הוא נותן חץ אחד לכל אחד מ-13 הקשתים הטובים ביותר שלו, ומצווה עליהם להרוג את הנסיכה.
למחרת בבוקר, הפאונים מתארגנים ללחימה, אולם כאשר דולסילה מופיעה רואים כולם ששריון הכסף שלה השחיר. למרות שדולסילה זוכרת את אזהרת הגמדים היא מנסה להראות ביטחון כדי לשמור על מוראל אנשיה. דולסילה מובילה את צבא הפאונים לקרב, ובתחילה נראה שהניצחון מובטח. הקשתים של הקואליצייה מחפשים אישה בשריון כסף אך לא מוצאים אותה עד שלבסוף אחד מהם מזהה את דולסילה בשריון המושחר. הם מכוונים אליה את החצים הכסופים ויורים. דולסילה נופלת, וצבא הפאונים מובס.
בזמן שחיילי האוייב צרים על הטירה, לוג’נטה, אחותה התאומה של דולסילה שנעלמה ביום לידתה, מופיעה כשבידה היא אוחזת בקשת הכסף של דולסילה, ואיתה המרמיטות. המלכה מחזירה את ברית המרמיטות על כנה, והחיות הקטנות מסבירות לאחרוני המגינים איך להתחמק מן הטירה דרך מעבר תת-קרקעי סודי. האוייבים רודפים אחרי הפאונים האחרונים, אבל אלו מקבלים עזרה מהגמדים שמסתירים אותם מאחורי מפל מיים. לבסוף מגיעים הניצולים אל אולם גדול בו נוהגות לישון המרמיטות את שנת החורף שלהן.
בינתיים האוייב שודד ובוזז את הממלכה. ספינה דה-מול השיג חזרה את אבן הריאטה שלו ואז הופך את המלך הבוגד לגוש אבן אותו ניתן לראות עד היום במעבר ההרים בפלזרגו. במשך שבע שנים לאחר-מכן מנסים הפאונים להלחם באלו שכבשו את ממלכתם. בכל שנה הם יוצאים מן המערות, כובשים כמה פסגות אך נאלצים לבסוף לסגת חזרה אל בטן ההרים. בסופו של דבר המלכה מוכנה להגיע להסכם עם הקואליציה שישיב להם את ההר האדום בו הם יוכלו לחיות בשקט, אולם הנסיך בעל היד האחת מסרב להסכם הזה והתוצאה היא קרב אחרון בו מוצאים כל הפאונים פרט למלכה, לוג’נטה ועוד כמה נשים וילדים את מותם.

The Fanes Saga

קרח שחור GurArieLivniAlcasid ArielShatil